Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
KIZILTEPE'NİN EFSANEVİ KAHRAMANLARIN'DAN HISEN'E KÜRT(KÜRT HÜSEYİN)
Politika
2021-03-15 08:43

KIZILTEPE'NİN EFSANEVİ KAHRAMANLARIN'DAN HISEN'E KÜRT(KÜRT HÜSEYİN)
 
Ali Kuli Han'ın dördüncü torunudur. Osmanlı döneminde yapılan askeri eğitimleri birincilik ile bitirmiştir. Osmanlı'nın "Ali Kuli Han''a Kürtçe tercümanlığından dolayı, verilen Kürt ismi, "Hısene Kürde''de yansımış ve bu isim familyamız'da bugüne kadar halen devam etmektedir.
O dönemler'de, kahraman savaşçıların, ortaya çıkarılması amacıyla, binlerce insanın önünde, ölümüne teke tek savaşları oluyordu.
Mavi Şövalye ismiyle, bir Arap savaşçı girdiği, yirmi bir savaşta, tüm rakiplerini ya at'tan düşürmüş veya veya öldürerek zaferle çıkıyordu.
O dönemin Paşa'sı, begi veya emiri her kim ise, er meydanında bu savaşçıya karşı çıkacak başka bir yiğit yokmu, diye haykırır. Hiç kimse bu çağrı talebine cevap vermez;
"Kürt Hüseyin" ben varım diyerek ortaya çıkar.
Hısen'e Kürt 23 yaşında bulunuyordu.
Dönemin "begi" sen çok gençsin; seni bu canavarın ağzına atamayız der;
Ancak "Kürt Hüseyin" geri adım atmayınca teke tek savaşı at üzerinde fiilen başlar; bu savaşta "Kürt Hüseyin" Arap şovalye'yi attan düşürerek zaferle çıkmayı başardı.
Bu efsanevi zafer karşısında,dönemin "begi" "Kürt Hüseyin''e muhteşem bir at, bir Osmanlı protokol kılıcı,fil kulağından yapılmış, özel bir kalkan ile beraber, onur ve itibarın, simgesi olan, tek parçadan yapılmış olan,tarihi bir bakır kahve gümgümü'nü hediye eder.
Savaş kılıcı kaybolur.
Kalkan amcamın oğlunda'dır.
Kaybolan protokol kılıcı "Abdüllah Kaya" isminde bir arkadaşım tarafından, sahip olduğum kültür merkezine, kalıcı olmak koşuluyla bana hediye etti.
Kalkan dışında,Kürt Hüseyin'den kalma, Osmanlı protokol kılıcı,Kahve gümgüm'ü Osmanlı işçiliğiyle, bronstan yapılmış bir çay ve kahve tepsi'si, kapaklı gümüş tabak ile, kalan diğer parçalarla, beraber dedemden, babama,babamdan'da bana kalmıştır.Bu tarihi yadigarlar, şu anda, sahip olduğum Cemil Aydoğan Kültür merkezinde bulunmaktadır.
"Kürt Hüseyin" ile ilgili, Dünya'da emsali çok az bulunan bir tarih daha yaşandı.
Kızıltepe'den, Suriyenin'de bir parçasını içine alan, Osmanlı imparatorluğu'na Kikanlı Abdi paşa'yı sadrazam olarak veren, Bölgenin en büyük aşiretlerinden biri olan Kikan aşiretler federasyonu ismi ile önemli bir yere sahipti.
Aşiret içinde yapılan, bir kışkırtmadan dolayı, Kikan aşireti içinde, iç savaş yaşandı.Bu savaş Dağdan başlayan, kanlı çatışmalar ile, zergan deresinin iki yanında devam etti. Bu silahlı çatışmalarda yapılan savaşta 147 akraba olan insanların ölümüne neden oldu.Bu savaş Kikan aşiretini tamamıyla ikiye böldü.
Zergan deresinin doğu yamacında, Nusaybin sınırına kadar olan topraklara Kikan ismi verildi.
Zergan deresinin, batı kısmından, Viranşehire kadar, devam eden topraklara'da,
(H) Xelecan ismi verildi.
İşin en ilginç yanı, bu savaş kardeşlerin'de bölünmesine neden oldu. "Kürt Hüseyin" bu savaşta,Zergan deresinin doğu bölgesinde kaldığından dolayı, Kikan aşiretin askeri sorumluluğunu yaparken, abisi gibi bazı önemli, meziyet ve cesarete sahip olan, kardeşi Kürt Bışar'da Zergan deresinin batı bölgesinde kaldığı için Xelecan aşiretinin askeri sorumlusuydu. Bu anlamsız savaş kardeşlerin bile karşı karşıya getirmesine neden oldu.Böyle bir çelişkiyi çözmek mümkün değildir.
Bu haksız savaş büyük bir akraba aşiret federasyonu'nun temeli olarak bölünmesine neden oldu. Kikan ve Xelecan içinde yaşanan bu talihsiz
savaşta, hayatlarını kaybeden, tüm akrabalarımıza, Allah rahmet eylesin.Mekanları firdevsi cenneti olsun.Aşağıda görülen Osmanlı aşiret önderleri, bölge protokol fotoğrafı, Norveç kültür müzesinde bulunmaktadır.
Eski Mardin vilayetinde, çekilmiş bu fotoğrafta, resmi kıyafet ile, Osmanlı Valisi ortada bulunuyor.
Sağ tarafında ikinci sırada bulunan, bölgenin en önemli savaşçısı,dedemiz "Kürt Hüseyin" bulunmaktadır
Önümüzdeki yazımda
Heseneka aşireti'nin kahramanların'dan Davê Mirze ve Salıhê Huso'nun Arabistan çölerinden Heşeri(Dikmen)e kadar devam eden ölüm yolculuklarını yazacağım.
Tarihi araştırma:Cemil Aydoğan
Gazeteci yazar


Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   4 + 2 = ?

SON YORUMLAR