AYDOĞAN ANILARINI YAZMAYA KARAR VERDİ.
Gündem
2020-06-18 14:47

AYDOĞAN ANILARINI YAZMAYA KARAR VERDİ.

Gazeteci yazar Aktivist ve Barış Derneği Genel Başkanı "Cemil Aydoğan" anılarını yazmağa karar verdi.
Çok yönlü Efsanevi bir şahsiyete sahip olan; Tarihçi yazar "AYDOĞAN" bundan beş yıl önce uluslararası üç TV nın işbirliğiyle, geçmiş anılarını görüntülü yazmak; üzere,Türkçe, Kürtçe ve İngilizce diliyle, kendisine kendi kültür merkezinde bir teklif yapılmıştı.
Ancak Barış Aktivisti "Aydoğan" kendi yaşından çok Genç olduğunu söyleyerek bu teklifi geri çevirmişti.
Tarihçi yazar "Cemil AYDOĞAN"nın Büyük dedesi Ali Kürt'ün "Kerkük" bölge önderinin büyük oğlu olarak bilinen ve bilinmeyen bir nedenle, Osmanlıya bağlı, Mardin'de Kürt bölgesine sürgün edilmişti.Daha sonra kültür seviyesi çok yüksek olan "Ali" Osmanlı'da Kürtçe tercümanı oldu. Ali "Kürt" ismini muhtemelen buradan aldı. Belli bir süreden sonra pişman olan Ali'nin babası "Kerkük begi" bir atlı gurubu ile Ali'yi afedip geri istediysede, kendisi hakkında verilen bu haksız karardan dolayı, Ali bu dönüş teklifini kabul etmeden teklifi iade etmiştir. bölgede, kimsenin zulmüne karşı koymaya cesaret etmediği, Arabistan'ın ünlü şovalyesini teke tek Savaşı'nda öldüren; bir kahraman olarak; bölgeye yerleşmiştir. O günden bugüne ailemizin kahramanlık yankısı hep devam etmektedir.
Bizde o günden; bugüne, kadar Amereka (Helecan) aşiretleri içinde cesaretli bir akraba topluluğu olarak aşiretin bir parçası ve yer yer lokomotifi olarak; onurlu bir şekilde, yerimizi aldık.Bu onurlu aşiret tarihimiz şimdiye kadar halen devam etmektedir.
başımdan geçen, Tüm Toplumsal ve ferdi olayları tarafsız bir şekilde yazmaya devam edeceğim.Kızıltepe'nin Çakır(Gırbele) de
Dünya'ya gelmesi, Kızıltepe lisesini temsilen 3 yıl boyunca bölgede yenilmez efsanevi Atletizm yaşamı, Ankara Gazi Üniversitesin'de öğrenci temsilciliği, haksız olarak muhatap olduğu, sorgu ve cezaevi dönemleri, arkadan Demokrasi düşmanları tarafından kendisine sıkılan kaleşçe kurşunlar.
Altı yıl İnsan hakları derneği; Mardin şube başkanlığı, Genel merkez yöneticiliği' 32 sefer uluslararası İnsan hakları konferanslarına konuşmacı olarak katılma, Almanya'da Uluslararası af örgütü ödülü alması, Paris'te Milenyumda STK kurumları tarafından İnsan Hakları Şövalyelik ödülü alması, Zap kapmında PKK'nın elinde bulunan esir asker kurtarma heyetinde koordinatörlük görevi, Ekopolitik adına ateşkes için PKK ile arabuluculuk görevi, bu iki girişimden de ölüm tehditleri ile karşı karşıya kalması, PKK ile ortak hiç bir uyumumuz olmamasına rağmen, İhd İl kongresinde, Hdp bize karşı çift liste çıkardı. kurumsal olarak kongrede onları yenilgiye uğratmamıza rağmen, karanlık birileri bize PKK damgasını yapıştırmaya devam ediyordu.Bunların gayesini öğrenmek şimdiye kadar da, mümkün olmadı açıklamasında bulundu.
Büyük kongreye dört ay kala,HDP genel başkanlığınca bana Genel başkanlık vekâleti verildi.
Genel merkezde, ideolojik siyasi irade dışında, insanlar ile işbirliği zeminin mümkün olmadığını gördüğüm için genel başkan vekiliğinden istifa ettim.
Bu istifa beni
parti ile karşı karşıya getirdi.
Parti yetkilileri beni devre dışı bırakan bir il kongresini Mardin'de yapmak istediler.
İnsan hakları yöneticileri ve Mardindeki tüm STK yöneticileri beni yalnız bırakmadılar.
Çift liste yetkisini bana verdiler.
Türkiye'de ilk defa Hdp genel merkezine karşı İnsan hakları saymanımı il başkanlığına aday gösterdim.Tüm tehditlere rağmen geri adım atmadık.
İl kongresini Mardin kapalı Spor salonunda çift liste savaşında, Hadep genel merkezinin adayını 93 oy ile yenerek; tarihi silinmez bir statükocu zincirini kırmayı başardık.
Bunlar iradeye karşıdır.
Bunlar haindir propogandaları tutmadı. Mardin halkı kendilerine itibar etmedi.
Önemli gördüğüm olayların özetlerini yazmaya çalıştım.
Anılarımı yazarken doğruluk ve vijdan muhasebesini esas alacağım. Şimdiye kadar Kainatın sahibi olan, yüce Allah'ın inancında cesaretle yürüdüm, Devrimci bir adalet kulvarıyla beraber; tüm Toplumsal süreçleri anlatmaya çalışacağım.
Esir asker girişimleri ve Ateşkesi hayata geçirdiğimiz de muhataplardan kimler samimiydi; kimler uluslararası güçlerin talimatı ile hareket ederek ateşkesi bozduklarını olduğu gibi yazmaya çalışacağım.
Bu anıların taslakların önemli bir kısmı hâlen bende bulunmaktadır.
İnsan hakları Barış ve demokrasi mücadelesinde Allah bizi ülkemizi ve tüm Dünya halklarını mahcup etmesin.
Amin ya Rabılalemin.


SON YORUMLAR

Mezopotamya Haber © 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tasarım: Abdullah YALÇIN

Dunaysır Organizasyon