Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
ev eşyas" /> HAÇLI ZİHNİYETİN ORTADOĞU<div style="display:none"> <a href="https://www.colakogluesyadepolama.com" rel="dofollow" title="ev eşyası depolama">ev eşyas
Dünya
2020-02-10 10:30

HAÇLI ZİHNİYETİN ORTADOĞU

Tarihi süreç içinde Bin Yıllık bir zaman geçmiştir. Bu süre zarfında Haçlı devletlerinin Ortadoğu'da, kolay kolay unutamayacağı üç mağlubiyet yaşanmıştır.
Birinci Mağlubiyet- Malazgirt savaşıdır. Bu savaş Selçuklu hükümdarı Alparslan önderliğinde, Mervani Kürtlerin desteğiyle, Bizans hükümdarı Romen diyojenin önderliğinde, Anadolu'da Doğu Roma imparatorluğunu mağlup etmesidir.
Bu savaş Bizansın Anadolu'da can damarlarını alıp götürmüştür.
İkinci savaş- Haçlı Hükümdarı Aslan Yürekli Richard Önderliğinde, İngiltere, Almanya Ve Fransa'dan oluşan, Haçlı ordularını hezimete uğrayarak, Küdüsü ele geçirerek, Haçlıların Ortadoğu'da can damarlarını keserek, Hittin savaşı ile Emsalsiz bir savaş kazanan, Efsanevi Kürdi kahraman Eyyubi Hükümdarı Selahaddin Eyyubi,nin kahramanlık destanıdır.
Bu savaşta Avrupa'dan Ortadoğu'ya gelen 680 bin Haçlı ordularından, sadece 60 bin Haçlı askeri Mağlubiyet Barışından sonra Richard ile beraber vatanlarına kolay kolay unutulmayan bir yenilgi ile dönebilmişlerdir.
Üçüncü Mağlubiyet ise - çağ değiştiren Bizans Kralı Konstantin ve Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmet Arasındaki savaştır..
Bu savaşta Doğu Roma(Bizans) İmparatorluğunun Başkent Konstantin'yenin İstanbul olarak el değiştirmesini sağlamıştır.
Bu tarihi yenilgilerinin unutulması kolay değildir.
Bir örnek vermek istiyorum.
Birinci Dünya Savaşı'nda Fıransız genel kurmay başkanı Ğolo Süriye'yi elle geçirdiğinde ilk işi Selahaddin Eyyubi'nin Türbesi olmuştur.Türbe'ye geldiğinde O kirli askeri botu ile Selahaddin mezarının Baş taşına basarak, Ey Selahaddin hani sen ben Avrupalıları Ortadoğu'ya sokmayacağım diyordun.
İşte biz yeniden geldik ve bir mezardan intikam alırcasına, senin mezar taşın şu anda benim ayaklarımın altındadır; demişti.Bu tarihi savaşların mağlupları, bu yenilgileri unutmadıklarına göre, bu savaşların galiplerinin de coğrafyaları değiştiren bu süreçleri unutmamaları lazımdır. Emperyalist güçler
Arap baharı adı altında İrakı,Mısırı ve Libya'nın sistemlerini kanlı işgal'ları ile güya Demokrasiyi getirdiler , Ancak amaçları Demokrasi değildi. Asil amaçları filli işgal'ler ile beraber Petrol yatakları ve rant elde etmekti.Ve Manevi olarak da tarihsel bir hesaplaşmadan ibaretti.
Suriye'yi başarsalardı sıra Türkiye ve İran'a gelmiş olacaktı. Ancak Amerika Pyd ve Ypg ye olağanüstü bir silah sevkiyatı yaparak kendilerine göre yeni bir coğrafya'ya dayalı bir üs kurmayı başaracaklardı.Ancak yanlış ata bindiklerinin farkına vardılar. Amerika ve müttefikleri şu anda Suriye'de siyasi olarak güç dengelerini kaybetmiştir.
Siyasi akıl Türkiye yöneticilerine de yanlış yapmıştır.Tarihte Selçuklu'da, Osmanlı'da bin yıldır beraber olan, savaşlarda beraber ağlayan, beraber gülen, Kürt kardeşleri dururken, Para karşılığında uzak ülkelerden gelen, ve Kendi Ülkelerinden'de siyasi hedefleri belli olmayan, OSO ve Nusra gibi örgütlerin Türkiye'ye geçici süreçler dışında uzun vadede katacağı kalıcı bir desteğin olması mümkün değildir. Bu insanların Suriye'de siyasi talepleri varsa, kanımca güven verebilecek toplumsal şanslarını da kaybettiler. Sadece Türkiye'de para karşılığında askerlik ise, Suriye halkı içinde itibarları söz konusu değildir.
Türkiyeli Vatansever bir Barış Aktivisti olarak söylüyorum.Dün Aldığım bazı duyumlara göre, Suriye'de İdlip, Elbab ve Afrinin kurtarılması amacı ile Rusya, Suriye, İran ve Demokratik Suriye güçleri ile beraber bir askeri bir ittifak kurulmuştur.İnançlı bir Devrimci olarak benim önerim Tarihte Kürtlere ve Türklere Düşman olan Afrinde ve Rasulaynda bir tarafta Pyd,ye destek veren diğer tarafta hava sahalarını açarak tasfiye edilmesini sağlayan, bu Emperyalist sistemlere Güven duymadan Pyd,nin bu hain itifak içinde yer almamasıdır.Ortadoğuda Tavşan kaç Razı tut politikası ile şimdiye kadar kimseye bir hak verilmemiştir. Alınacak bu tavır gelecekte dostluk kapılarının kapanmamasını da beraberinde getirmiş olacaktır. Bildiğim tek bir şey vardır. Bu itifakta Pyd-ye bazı kısmi haklar dışında, hiç bir Demokratik taahhüt verilmemiştir. Sadece Suriye'ye Güçbirliği ve askerlik vardır.Ve bu şer güçleri bu zaferi kazandıklarında Ortadoğu'da Araplara suni olarak taktim edilecek Beşer Esadın bir kahramanlık tablosunu ortaya çıkaracaktır. Çıkacak bu tablodan Kürtlere ve diğer halklara hiçbir yer yoktur.
Bu ittifak doğru değilse Xher,ala,xher, ya bu ittifak doğru ise, Ülkemizin Siyasi ve sıtratejik hedefi ne olmalıdır. Doğrusu merak ediyorum.


Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   2 + 6 = ?

SON YORUMLAR