MUHAFAZAKAR VE DEVRİMCİ BİR ŞOVALYE'Yİ ANLATMAK.
Gündem
2020-01-03 14:21

MUHAFAZAKAR VE DEVRİMCİ BİR ŞOVALYE'Yİ ANLATMAK.

12 Eylül den önce tanıdığım ve 6 Yıllık Mardin İHD Başkanlığı süreci , ve 18 yılık Mezopotamya Gazeteciler Cemiyetinde, fiili olarak yönetiminde yer alan bir gazeteci olarak Barış ve Demokrasi'ye cesaret ile Damgasını vuran, Cemil Aydoğan Bölge halkı içinde cesur şahsiyetinden dolayı Cemilê Sor olarak anılmaktadır. Bir Barış ve Özgürlük şövalyesini anlatmak istiyorum.
Kendisi müsade ederse, bazı arkadaşlarım ile beraber, kendisinin yaşadığı bu zorlu süreçleri İnanç ve İnsanlık mücadelesindeki Toplumsal hizmetlerini, yazılı bir kitap ile hayata geçirmek istiyorum.
Kızıltepe'deki Spor ve Atletizm yaşamı ile başlamak istiyorum.
1972 den 1974'e kadar 1500-3000 ve 5000 metre'de Güneydoğu'da 16 defa yarıştı tüm yarışmaları kazanarak birinci oldu. Mardin'de Uluslararası Mezopotamya kupasını kazanan efsanevi bir atlet olarak meydana Çıktı.
Bu olağanüstü başarılarından dolayı, Kızıltepe lisesinde 1973-74 ve1974-75 öğretim yıllarında liseyi temsilen Sınıf Başkanları ve Sınıf Spor Başkanlarının destekleri ile hem hem Okul Başkanı hem Okul Spor Başkanlığını yapmıştır.
1976 da Ankara Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünde Öğrenci temsilcisi oldu.O dönem muhafazakar inancı ile sol kulvarlarda cesaret ile koşmaya çalıştı.
Mamak Askeri cezaevinde 3 ay içerde kaldı.
Demokrasi Düşmanları tarafından sırtından kurşunlandı. Kızıltepe lisesi ve
Çeşitli liselerde öğretmenlik ve idarecelik görevlerinde bulundu.12 Eylül döneminde gözaltına alındı.Yoğun sorgu süreçlerini onurla bitirdi.
Sivas ve konya'da sürgün dönemlerini yaşadı.
Ve öğretmenlik görevinden istifa ederek, Kızıltepe'de Mezopotamya gazetecilik ve matbaacılık tesislerini açtı.1986 da Mardin'de ilk defa Başbakanlık sarı basın kartını aldı.
Şu anda yayın hayatında olan Mezopotamya gazetesini o dönem bölgede en fazla okunan gazete haline getirdi.
İşadamı oldu.1989 iki Müteahhitlik şirketi ve Midyat un fabrikası sahibi oldu.
Mardin'de ilk on vergi rekortmenleri arasında yer aldı.
Barışa katkı sunmak amacı ile,1993 te DEP( Demokrasi Partisi) kurucu üyesi ve Parti meclisinde yer alması oldu.
Barışı amaç eden hedeflerine ulaşamadı.
Aksine iftiraya dayanan yardım ve yataklık iddiaları ile 17 ay Mardin cezaevinde kaldı.1995 te Serbest bırakıldı.AİHM den Berat kararı Alarak Devleti Tazminata mahkum ettirdi.
1996 İnsan Hakları Derneği Mardin Şube Başkanlığını kurdu.
6 yıl boyunca bu zorlu dönemleri başarı ile bitirdi.
PKK çizgisini taşımayan cesur bir İnsan Hakları Savunucusu olarak Mardin ve bölgede bir insan hakları efsanesi yaratı.
Irak Kürdistanı Zap kampında PKK nin elinde esir bulunan 9 esir askeri kurtarmak amacıyla Refah Partisi Van Milletvekili Fethüllah Erbaş Başkanlığında oluşan heyette, koordinatörlük görevinde bulundu.
Çok zorlu bir yolculuk ve siyasi sıkıntılara rağmen askerleri sağ salim evlerine ulaştırmayı sağladı.
6 Yıllık İHD Başkanlığı süresince, 32 Uluslararası İnsan Hakları konferanslarına konuşmacı olarak katıldı.Uluslararası af örgüttü ödülünü aldı.
Bir buçuk yıla yakın bir süreyi Avrupa'da geçirdi.
Türkiye de en fazla İnsan Hakları ve Barış ödüllerini Alarak, İnsan Hakları ve Barış Bayrağını en yüksek yere ulaştırmayı sağladı.Mardin'de
Hadepliler ile anlaşamıyordu. sürekli İHD ve Hadep arasında bir güvensizlik devam ediyordu.
"Cemil Aydoğan" Allah vardır Başkanlığı boyunca, Asla legal ve illegal hiç bir talimatı ciddiye almadı. Kendi ve yönetim kurulunun vijdani ve doğru kararlarını sürekli esas alıyordu.
Bunda büyük bir rahatsızlık duyan Hadep il başkanlığı 1998 İHD kongresinde Cemil Aydoğan'a karşı İHD Derik ilçe sorumlusunu aday gösterdi.
Ve Hadep o kongrede büyük bir hezimete uğradı.Haberleri olmayan üyelerini aday göstermişlerdi.
Yönetim listesinde yer verdikleri aday listenin büyük bir çoğunluğu yedekler ile beraber kongrede istifa ettiler.
Ve Hadep'in alternatif listesi büyük bir mahcubiyet yaşayarak kongrede düşerek perişan oldu.
Ve Barış savunucusu Aydoğan yıne zaferle çıktı. Aydoğan İHD ye Basın yayın alanında gerekli desteğin sağlanması amacıyla Gazeteci arkadaşları ile beraber Mardin'de Güneydoğu Gazeteciler Cemiyetinde sonra 1999 da, ilk defa bölgede Mezopotamya Gazeteciler Cemiyetini kurdu.
Hadep 2000 kongresinde Cemil Aydoğan'a parti meclisi görevini teklif etti. Aydoğan Bizimde görüşlerimize başvurdu.Bizde kendisinin böyle bir yönetimde yer alması durumunda bu partiye hem Demokratikleşme hemde bir zenginlik getirir diyerek kandisine destek verdik.
Belki bizde bu yanlışa ortak olduk.
Üç yıl Mardin Demokrasi platformu dönem sözcülüğünü yapan, Cemil Aydoğan parti meclisine girdi. inançlı Demokrat bir insanın Hadep içinde yer alması durumunda oluşacak siyasi sıkıntıların hesabını yapamadık.
2002 Seçiminde Cemil Aydoğanı Dehap'ta Mardin'de Milletvekili adayı yaptılar.
Bizimde hazmetmediğimiz bazı siyasi sıkıntılar yaşandı.
Seçimden sonra Parti Barajın altında kaldı.
Ve bu sefer Cemil Aydoğan'a kongre öncesi Dehap genel başkan vekilliği verildi.
Parti komiserleriyle anlaşamayan Cemilê Sor istifa ederek Mardin'e geri döndü.
Bu istifayı hazmetmeyen Merkez yöneticileri Dehap Mardin 2003 il kongresinde Cemilê Soru devre dışı bırakmak istediler.
Biz insan hakları savunucusu bir arkadaşımızın siyasette harcamalarına seyirci kalamazdık. STK İnsan hakları savunucuları ve tabanda etkili insanlar beraber Dehap merkez listesine karşı yeni bir liste için Cemil Aydoğanın kilise Caddesindeki evinde toplandık. Başkanlık yetkisini CemilêSor(Aydoğan) a verdik o da en fazla güven duyduğu 6 yıl İHD nin değişmeyen saymanı Abdülvahap Bakışı il Başkanlığına aday gösterdi.
Bizde oybirliğiyle kabul ettik.
Dehap genel merkez listesine karşı, belkide Türkiye'de ilk defa Cemilê Sorun önderliğinde Çift liste ile ortaya çıktık.
Ve tüm baskı ve tehditlere rağmen Aydoğan hiç geri adım atmadı.
Ve duyarlı Halkımızın desteğiyle Dehap genel merkezin listesini 93 oy fark ile Mardin kapalı Spor salonunda bir ilke imza atarak yenmeyi başardık.Ve Abdülvahap Bakış'ın il başkanılığına gelmesini sağladık.
İş bununlada bitmedi.
Dehap genel merkezi Mardin kurultay delegelerinin yerine, Şırnak ve Tunceli gençlik kolarından alakası olmayan insanları yasadışı olarak listeye koymuşlardı.
Mardin 18 otobüs ile kongreyi terkederek geri döndü.
Mardin il kongresinde siyaseti bıraktığını ilan eden Cemilê Sor bu sahtekarlık karşısında Dehap'ın blok listesine karşı Yeniden Parti meclisine bağımsız olarak aday adayı oldu.
Kendisini seçtirmemek.amacı ile Merkez yöneticileri parti meclis aday listesinde Cemil Aydoğan'nın yerine oy almayı engellemek amacıyla ismini Cemil Aydoğdu olarak değiştirmişlerdi.
Tüm bu engelleme ve sahtekarlıklara rağmen "Cemil Aydoğan" Dehap'ın Blok listesini delerek parti meclisine yeniden girmeyi başardı.ve onurlu bir karar ile ikinci günde Parti meclisi ve parti üyeliğinden istifa ederek Dehap'ın siyasi sayfasını kapatarak
Partiden Ayrıldı.
Ve 20 yıl aradan sonra kendisini cezalandırmak amacı ile yeniden, öğretmenliğe döndü.
Ve ben bu siyasi defterin canlı tanıklarından biriyim.
Bazen kendi kendime düşünüyorum.
Hepimizin hataları olmuştur.
Cemil Aydoğan bu Muhafazakar inanç,Anti Emperyalist ve Devrimci karakteri, Azim cesaret sabır ve iradesi ile 2000 yıl önce yaşasaydı kime benzerdi.
Muhtemelen Spartaküs ve Benhur gibi bir kahraman olarak tarihe geçen bir önder olacaktı diye düşünüyorum.

Gazeteci Yazar.Mehmet Emin KARAKULAK..


SON YORUMLAR

Mezopotamya Haber © 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tasarım: Abdullah YALÇIN

Dunaysır Organizasyon